بینایی گربه ها

گربه ها چطور در تاریکی می بینند؟

  ادعای این مطلب شاید خیلی نزدیک به واقعیت نباشد .یعنی نمی توان گفت که گربه ها در تاریکی مطلق می توانند ببینند ، ولی این امر حقیقت دارد که گربه ها در روشنائی و نور خیلی کم ، بهتر از موجودات دیگر می توانند ببینند . برای این که چشمان آن ها طوری ساخته شده است که می توانند با هر مقدار نور و روشنائی خود را تطبیق دهد.

  اگر به مردمک چشم گربه نگاه کنید ، در یک روز خیلی روشن این مردمک کاملا بصورت یک خط خیلی باریک در می آید . یعنی مقدار روشنائی خیلی کمی از چشم گربه عبور می نماید ، ولی همینکه شب نزدیک می شود و هوا شروع به تاریک شدن می کند ، مردمک به تدریج باز می شود تا اینکه تمام چشم گربه را فرا می گیرد . یعنی تمام روشنائی موجود را از خود عبور میدهد و بهتر می بیند .

  پس بهتر دیدن چشم گربه بدان معنی نیست که او می تواند در تاریکی مطلق هم ببیند . زیرا در تاریکی مطلق اصلا نوری نیست که وارد چشم گربه شود و او بتواند ببیند . ولی این موضوع مسلما واقعیت دارد که گربه برای بهتر دیدن کمتر از حیوانات دیگر به روشنائی و نور احتیاج دارد . نکته ی خیلی مهم تر دیگر درباره ی چشمان گربه ها این است که وضعیت قرار گرفتن چشمان آن ها روی سرشان طوری است که می توانند از زاویه ی پهن تری نور را در چشمان خود جمع کنند .

منبع:goldensun.blogfa.com

/ 5 نظر / 144 بازدید
همایون رقابی

سلام دوست گراميم متشكر از اطلاعات دست شما درد نكند [گل][گل][گل][گل][گل]

صبا

ای ول خیلی سایت خوشگلی داری[قلب]

آرین

اطلاعات شما خیلی عالی بود اما حیف شد که نگفتید چرا چشم گربه ها همیشه برق میزند. با تشکر از تلاش شما[متفکر]