مختصر درباره مارها

فرق بین مار سمی و غیر سمی :

1 . مار های سمی دارای سری مثلثی ، مردمک چشم عمودی ، دمی کوتاه و کلفت و طرز حرکت بطنی می باشند.
2 . مار های غیر سمی دارای سری گرد یا بیضی شکل ، مردمک چشم گرد و از قطر میانی بدن تا انتهای نوک دم باریک می شوند و طرز حرکتشان مستقیم و مارپیچ است .
3 . مار های سمی کبرا و کفچه مار ایران کلیه مشخصات یک مار غیر سمی را دارا می باشند و فقط در حالت دفاعی مشخصه یک مار سمی را بخود می گیرند.
4 . مار های نیمه سمی کلیه مشخصات مار غیر سمی را دارا می باشند و تنها فرق آنها با مار غیر سمی دم متوسط آنها می باشد که کمی کوتاهتر از غیر سمی و کمی بلند تر از مار های سمی می باشد . (مثل یله مار و طلحه مار)

سمی ترین مار شناخته شده:

  ماری که دارای قوی ترین زهر است ، نوعی مار زمینی استرالیایی است ، که طبق محاسبات انجام شده ، مقدار زهری که این مار در یک بار نیش زدن تزریق می کند برای کشتن 400 انسان کافیست . زهر ببر مار ، ده بار قوی تر از مار زنگی بر انسان اثر می گذارد .

ببر مار

  مار سمی دیگر در استرالیا "مار تایپان" است . این مار 3 متر طول دارد و رنگ آن قهوه ای می باشد و دارای زهری تقریبا برابر با ببر مار است.
همچنین قوی ترین زهر ها به مار های دریایی نیز تعلق می گیرد . این مارها 2 متر طول دارند و اغلب در اقیانوس آرام زندگی می کنند.

مار تایپان

طولانی ترین مار دنیا:

  یک نوع از چهار نوع " مار آناکوندای" آمریکای جنوبی که " آناکوندای بزرگ " نام دارد ، که طول آن به 9 متر می رسد.

مار آناکوندای

  طول 10 متر تا به امروز فقط در " مار پیتون شبکه دار " در آسیای جنوب شرقی مشاهده شده است که لقب درازترین مار دنیا را به خود اختصاص داده است.البته این مار هم فقط در موارد استثنایی به چنین طولی می رسد . مار های آناکوندا بسیار سنگین تر از مار های پیتون هستند . آنها وقتی بزرگ می شوند تا بیش از 200 کیلوگرم وزن پیدا می کنند .
  کوچکترین مار در خانواده مارهای بزرگ " مار بوای شنزار" یا کومار است که 30 تا 40 سانتیمتر طول دارد . این خزنده به خاطر خصوصیات بدنی گوناگونی که دارد جزو خانواده مارهای بزرگ محسوب می شود.

مواد سازنده ی سم مار ها:


  سم مار مایعی است روغنی شکل و بر حسب نوع مار به رنگ سفید تا زرد پررنگ ، شفاف یا کدر و اندکی اسیدی می باشد. سم مار مخلوطی است از مواد پیچیده پروتئینی با خواص سمی و آنزیمی و مواد غیر پروتئینی از قبیل انواع لیپید ها ، کربوهیدرات ها ، نمک های مختلف فلزی و شبه فلزی ، ریبوفلاوین و آب. سم ماده ایست سرشار از آنزیم . در حدود 26 نوع آنزیم در سم مارها وجود دارد. در حدود 90 تا 92 درصد از وزن خشک سم را مواد پروتئینی تشکیل می دهند ، که برخی از آنها روی دستگاه عصبی تاثیر می گذارند ، برخی تراوایی غشای یاخته را تغییر می دهند و بعضی دیگر موجب تخریب تار های ماهیچه ای می شوند.

  همچنین سم مار حاوی مواد غیر پروتئینی می باشد شامل :
یون های مختلف فلزی ، چربیها ، کربوهیدرات ها و مواد رنگین ، چربی ها به صورت کلسترول و لسیتین ...
  همچنین در سم چند نوع مار گالاکتوز و گلوکز تشخیص داده شده است.

منبع:p30world.com

/ 6 نظر / 94 بازدید
میترا نصیری

سلام وبلاگ قشنگی و پر محتوی داری به وبلاگ منم سری بزن تا با هم بیشتر همکاری کنیم ، مطمئن باش بدون هیچ هزینه و وقت ، اصلآ بدون کلیک روی تبلیغات و عضو شدن تو سایتهای مختلف می تونید درآمد داشته باشی مهم اینکه هر وقت که تو اینترنت بری حالا هرکاری داشته باشی دانلود کردن یا وبلاگ update کردن و غیره برات درآمد حساب می شه چیزی واقعا از دست نمی دی حتی اگه وقتی براش نذاری هر 5 ماه $20 می گیری

همایون رقابی

دوست عزیزم سلام واقعا زحمت کشیدی... دستت درد نکند ... کلی اطلاعاتم اضافه شد. راستی ... شنیده ام گوشت مار را هم میخورند... آیا این شامل تمام مارها میشود یا برخی از آنها؟ ضمنا مثل اینکه در اسلام هم گوشت مار خوردن حلال است ... آیا این درست است؟ آیا جایی برای پرورش مار هم هست که برای مصرف انسان از آنها نگهداری شود؟ میبخشید اینقدر سئوال میکنم . آخه منبع اطلاعات خوبی گیرم آمده است. تشکر فراوان [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

خوبه

خوبه[لبخند]

مهزیار

سلام عزیز یه تحقیق درباره مار ها داشتم . وبلاگت خیلی به دردم خورد . هزار هزار بار ازت ممنونم . موفق باشی عزیز مهزیار [لبخند]

زهرا

سلام مطالبتون خیلی جالب بود .اما اون عنکبوت های سیاه حالمو بهم زد