پیشی در حال انقراض!

 گربهٔ پالاس

  گربهٔ پالاس یا مانول یک گربه‌سان وحشی کوچک بومی آسیای میانه است. این جانور تقریباً به اندازهٔ یک گربه خانگی است و دارای حدود ۶۰ سانتی‌متر طول (بدون احتساب دم ۲۵ سانتی‌متری‌اش) و به طور متوسط ۳٫۶ کیلوگرم وزن است. رنگ موهای بدن‌اش خاکستری روشن یا زرد تیره همراه با نوارهای عمودی است که گاهی در میان موهای انبوه و متراکم بدن، دیده نمی‌شوند.

  این گربه شکل‌های گوناگونی دارد که آن را از دیگر گربه‌سانان متمایز می‌سازد. چشمان گرد این جانور، برجسته‌ترین ویژگی‌اش به شمار می‌آید. پاهایش کوتاه هستند، سرین‌اش نسبتا بزرگ است و موهایش بلند و انبوه هستند.

  نام این گربه در لیست قرمز انقراض قرار گرفته است.گریهبه نسبت جثه اش از تمام گربه هاى دیگر موهاى بلندتر و پرپشت ترى دارد. به اندازه یک گربه اهلى اما از آن پرتر و دست و پاهایش کوتاه تر است. رنگ بدن خاکسترى روشن که ممکن است به زردى یا قرمزى بزند. نوک موها سفید است که به آن ظاهرى یخ زده مى دهد. روى گونه هاى موهاى بلند و دو نوار تیره واضح دارد. داراى سرى گرد و پهن با گوش هاى خوابیده و کوچک در بیشترین فاصله از هم است. روى پیشانى خال هاى نامنظم دارد. در نیمه انتهایى پشت و روى پاها چندین نوار عرضى تیره دارد. چشم ها کاملاً رو به جلو هستند که نشان مى دهد براى شکار وابسته به بینایى است و همین ظاهرى جغدمانند به آن مى دهد. مردمک چشمش برخلاف سایر گربه هاى کوچک به صورت دایره اى منقبض مى شود. موى بلندش سازشى است براى زندگى در سرما و کوچک و پایین بودن گوش هایش براى آن است که در مناطق باز با پوشش گیاهى اندک کمتر دیده شود. به راحتى از صخره ها بالا مى رود. تا ارتفاع ۴۸۰۰ مترى دیده شده و به ندرت در نواحى جلگه اى حضور مى یابد. تک زى و شب گرد است اما به هنگام غروب و صبح زود نیز فعال است. روز ها مى خوابد و نقش و نگار و رنگبندى اش اجازه مى دهد که به آسانى با محیط اطرافش یکى شود.زیرگونه ایرانى آن در تهدید است. در ایران تاکنون از مشهد و سرخس و خوش ییلاق شاهرود و نیز سواحل رود ارس در آذربایجان غربى گزارش شده است.

/ 4 نظر / 27 بازدید
محمد

سلام سایت خوبی است جالب[لبخند]. ولی کاش کمی با ما آدمها مطابقت میدادی. مثلا داستایفسکی میگفت: زنان مانند گربه هستند وقتی نازشان میکنی خودشون را برات لوس میکنند.[گل] البته او این حرف را به بدی نمیگفت بلکع ویژگی گربه را من ازش میفهمیدم تا خصوصیت بدی از زنان. من خودم از کلمه لوس و لوند و ناز و نیاز و مانند آن زیاد استفاده میکنم و معانی بدی از اونها در ذهن ندارم .کاش ویژگی های حیوانات بیشتر گفته شود .آیا کلاغ ها دزدند و یا مخفی کاری دارند ؟ و...

اورانوس

ســــــــــــــــلام: خیلی جالب بود شبیه چند تا از حیواناته (جغد پلنگ ببرو...)[متفکر] ولی کلا قیافه جالبی داره با موضوع (بعد از شکست بلند شویم) به روزم... [گل][گل][گل]

سعید

سلام وبلاگ قبلیم هک شد یعنی ایران بلاگ هک شد لطفا لینکم رو به آدرس جدید تغییر بده ممنون

رهگذر تنها

جايي امن تر از نوشته هايم پيدا نکردم وجودم در درياي کلمات شناورند کلماتي بس پر باران چشمانم خسته و تبدار است اما حتي يک قطره اشک هم نيست که قلبم را تسکين دهد ديگر اشک هم فايده اي ندارد گل هاي آرزوي قلبم جايشان را به گل هاي يخ داده اند تبديل شدم به يک انسان يخي که همه چيز برايش بي معني شده به راستي حقيقت وجود من اين است؟؟؟.هيچ وقت. من همه چيز را گم کرده ام.من خودم را گم کرده ام .من تورا گم کرده ام.من عشق را گم کرده ام من در اين زندان تاريک گم شدم هيچ کس حرف مرا نمي فهمد.هيچ کس درد مرا نمي داند..هيچ کس نمي تواند راز دل مرا بفهمد. خدايا ..خدايا مگر تو نگفته اي که بعد از هر سختي اساني است؟پس کي؟ پس کي اين روزهاي ملال اور تمام خواهد شد؟ کي اين لحظه هاي بي نشان تمام خواهد شد؟ کي شامگاه پريشانم اسايش خواهد يافت؟کي؟ خورشيد طلايي من کو؟