پلاتی پوس

پلاتی پوس

  نام علمی این جانورplatypus است که در زبان لاتین به معنای پهن پا میباشد ونام فارسی آن نوک اردکی یا ارنی ترنگ است.وقتی دانشمندان انگلیسی در سال 1799آنرا یافتند نامش را کلک گذاشتند زیرا شبیه بسیاری از حیوانات بود ولی هیچیک آنها به شمار نمیآمد.این جانور دارای منقار اردک،دم سگ آبی و پوستی پر پشت است.مانند پرندگان تخم میگذارد ولی مانند پستانداران به بچه اش شیر میدهد.محل زندگی این حیوان در شرق استرالیا و جزیره تاسمانی است.سوراخهای بینی این حیوان در جلو منقارش است.از این رو میتواند مدتها در زیر آب بماند زیرا فقط سر خود را اندکی بیرون از آب نگه میدارد و تنفس میکند. پنجه های جلو پلاتی پوس پره دار است و همین امر شنا کردن آن را آسان میکند.اما چون به خشکی می آید پره هایش در زیر پایش جمع میشود ودر عوض چند پنجه نمایان میشود.پلاتی پوس ماده1 تا 3 تخم میگذارد.این تخمها را بوسیله دم خود به بدنش میچسباند و آنقدر همراه خود نگه میدارد تا نوزادان بیرون بیایند.نوزاد پلاتی پوس در حالی که دندان در دهان دارد به دنیا میآید و از شیر مادر تغذیه میکند.به زودی دندانهای نوزاد میریزد و به جای آن از تکه های سفت و شاخی کناره های منقار خود استفاده میکند.

  در جهان تنها پستاندار زهردار پلاتی پوس است.غده های زهری اش نزدیک رانهایش قرار دارد و زهر را از طریق مجرایی به سیخکهای پای عقب حیوان میفرستد.زهر او شبیه زهر مار است و گویا در فصل جفت گیری برای از بین بردن رقیب از آن استفاده میکند یعنی برای بدست آوردن جفت دلخواه خودش.پلاتی پوس شبها به شکار کرم خاکی، حشرات آبی و خرچنگ آب شیرین میپردازد ودر روز بیشتر در لانه خود که در زیر گل ولای پنهان است بسر میبرد.

 

/ 7 نظر / 27 بازدید
غربت تنهایی

سلام ماندانا وبلاگ خوبی دارید تا حالا یه تولد واقعی تو اینترنت رفتی؟ یه جایی که همه جمع شدن تولد بگیرن همه دختر پسرا هم هستند و جات خالی پس زود تر بیا بیا دیگه ما همه منتظریمممممممممممم تو که هنوز نیومدیییییییی.............................

پوریا

بازم کامل نبود.دشمنان پلاتی پوس را می توان به روباه و گرگ و عقاب و مارهای آناکاندااشاره کرد.پلاتی پوس ها خیلی منزوی هستندمخصوصا نرهایشان که ترجیح میدهنداز مسیری رفت و آمدکنند که بانرهای دیگر برخوردنکنند.زهرپلاتی پوس برای انسان کشنده نیست.

لیلی

خیلی عالی بود خیلی حال کردم ماکه نمی تونیم جبران کنیم اجرتون با خدا خداقوت

مهرناز

مطالب بسیار جالب و آموزنده ای ذارید. ممنونم

مهرناز

مطالب بسیار جالب و آموزنده ای ذارید. ممنونم

مهرناز

مطالب بسیار جالب و آموزنده ای ذارید. ممنونم

شوکا

عاللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللی بود