غاز ها و اردک ها

اُردَکیان (Anatidae) خانواده‌ای هستند از راستهٔ غازسانان (Anseriformes). اردک‌ها، قوها و غازها از اردکیان هستند.

اردک (از ترکی Ördek)، مرغابی، بت یا سیکا نامی است که معمولاً برای تعدادی از گونه‌های مرغابی سانان در خانواده پرندگان Anatidae به کار می‌رود. اردک‌ها به چندین زیرخانواده تقسیم می‌شوند. مرغابی‌ها اغلب پرندگان آبی هستند که بیشترشان کوچک‌تر از هم‌خانواده‌های غاز و قو هستند. مرغابی‌ها هم در آب دریا و هم در آب شیرین زندگی می‌کنند.

اردک پرنده‌ایست تخم‌گذار که بیشتر در آب زندگی می‌کند. گونه‌های زیادی از اردک در دنیا هستند که هنوز شناخته نشده‌اند.این پرنده پرهای چربی دارد تا با تماس به آب، پرها خیس نشود و پرنده پس از خارج شدن از آب سنگین نشود.

اردک پرنده‌ای با بدن کشیده و پاهای کوتاه است که باعث می‌شود بدنش نزدیکِ زمین قرار گیرد. اردک از پرندگان نوک‌پهنی است که در جانورشناسی به آن‌ها لاملیورستر Lamelliorostere می‌گویند. درازا و حجم بال اردک نسبت به سایر طیور متوسط است و اردک اهلی بدین دلیل به خوبی نمی‌تواند پرواز کند.

 غاز گونه‌ای از پرندگان است که متعلق به خانوادهٔ مرغابی‌سانان (Anatidae) هستند. خانواده مرغابی‌سانان شامل قوها می‌شود که تیره تر از غازها هستند.این نوع از غازها در زیرخانواده غازسانان (Anserinae) و به گروه آنسرینی (Anserini) تعلق دارند. تعدادی از مرغابی‌ها که از خانواده مرغابی‌های وحشی هستند به نام غاز معروفند.

غازها و اردک ها انواع مختلفی دارند و همین تشخیص آنها را از یکدیگر دشوار کرده است.

اردک

غاز

منبع:ویکی پدیا 

/ 4 نظر / 326 بازدید
همايون

سلام دوست عزيزم از اينكه پاسخ مرا داديد بسيار ممنونم موفق و سربلند باشيد تشكر [لبخند][گل][گل][گل][گل][گل]

سید

خیلی ممنون! [نیشخند]

یک دوست

پرواز در نگاه موازی چشمانت میان چشمانت بشارتی را حس می کنم که در تآسیس وجودم هنری ایفا کرد که خدا...! خدا ! لطافت دستان تورا در سینه ی سوخته ام تصدیق کرد. حتی، گنجشکان خوشبختی ِ ما را بیان کردند و کبوتران مفهوم پرواز را در نگاه موازی چشمانت جشن گرفتند. امروز حس کردم، طعم خوش با تو بودن را و گرمی ِ نفس های آشنای تو را وآنگاه نور آسمان چهره ات به من آموخت، آموخت درسی به گرمی ِ دمای خورشید. و تواضعی در عمق سینه ام به جا نهاد. گرمی سینه ات چنان، می ماند گوئیا سرودی از تکافو عشق بر من می نویسد. و در اوج خوشبختی نوازشم می دهد. آیا ! من شایسته بوسه های تو خواهم بود؟ باورم نمی شود. شاید در خواب خرگوشی باشم و یا در عمق خیال. میان چشمانت بشارتی را حس می کنم که در تآسیس وجودم هنری ایفا کرد که خدا...! خدا ! لطافت دستان تورا در سینه ی سوخته ام تصدیق کرد. [گل]