خفاش ها(خون‌آشام)

 خفاش خون‌آشام

  خفاش خون‌آشام یا خفاش وَمپایر (به انگلیسی: ‎Vampire bat ) نامی عمومی برای خفاش‌هایی است که خون دیگر حیوانات را می‌مکند. افسانه‌ها و اسطوره‌ها در تمام جهان، خفاش‌ها را به عنوان اهریمنان خون‌آشام به تصویر می‌کشند. خفاش‌های خون‌آشام در همه جا زندگی می‌کنند، اما سه گونهٔ آن‌ها در آمریکای مرکزی و جنوبی وجود دارند.

  طول بال این خفاش‌ها (متعلق به طبقهٔ دسمودوس روتوندوس) حدود هشت اینچ و بدن آن‌ها به اندازهٔ انگشت شست آدمی بزرگسال می‌باشد. اگر نوع تغذیه و برنامهٔ غذایی آن‌ها نبود، مردم توجه زیادی به این جانوران کوچک نداشتند. خفاش‌های خون‌آشام از خون پرندگان بزرگ، گله‌ها، اسب‌ها و خوک‌ها تغذیه می‌کنند.

  به هر حال این جانوران چه می‌کنند؟ چگونه خون قربانیان خود را می‌مکند؟ با دندان‌های تیزی که دارند، بریدگی های ریزی را در پوست حیوانی که خوابیده است، ایجاد می‌کنند. بزاق خفاش‌ها دارای ماده‌ای شیمیایی است که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند. بنابر این خفاش براحتی می‌تواند خونی را که در زخم ایجاد شده بمکد. ماده شیمیایی دیگری که در بزاق آن‌ها وجود دارد، مادهٔ بی حس کننده‌ای است که جلوی بیدار شدن حیوان را می‌گیرد.

  خفاش‌های خون‌آشام، شکار خود را از طریق صدا، بو و پژواک پیدا می‌کنند. در این هنگام آن‌ها در یک متری سطح زمین به پرواز در می‌آیند و از حسگرهای ویژهٔ گرمایی استفاده می‌کنند که در بینی‌هایشان قرار دارد و به آن‌ها کمک می‌کند تا سیاهرگ‌هایی را پیدا کنند که به پوست بدن شکارشان نزدیک است.

  دانشمندان به این نتیجه دست یافته‌اند که بزاق این خفاش‌ها در جلوگیری از لخته شدن خون بهتر از هر مادهٔ دارویی دیگر می‌باشد. شاید روزی این جانوران در پیشگیری حملات قلبی و سکته‌ها کمک موثری باشند.

  خفاش‌های خون‌آشام یکی از انواع گونه‌هایی است که به عنوان آفت به آن‌ها توجه می‌گردد. اما میلیون‌ها خفاش سودمند وجود دارند که مردم آن‌ها را به اشتباه به جای خفاش‌های خون آشام نابودشان می‌کنند.

منبع:ویکی پدیا

/ 8 نظر / 35 بازدید
ا و را ن و س

ســــــــــــــــلام: خوفی؟ امروز مهمون داریم[نیشخند][هورا] دارم به مامان کمک میکنم الان 2 دقیقه وقت پیدا کردم اومدم جالب بود فقط خون حیونای دیگه رو میخوره نه آدم[شیطان] نترس[نیشخند] وای دیرم شد فعلا[پلک] [گل][گل][گل][گل]

همایون

سلام دوست عزيزم از اين اطلاعاتي كه دادي بسيارممنونم واقعا استفاده شد تشكر [گل][گل][گل][گل][گل]

باد مهربون

سلام یک لحظه تصور کردم همچین خفاشی کنارم باشه چقدر وحشتناکه خدایا اینها رو برای چی افریدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ هیچکسی از حکمت خدا خبر نداره اینه ها

عباس

[نیشخند][خنده][قهقهه][وحشتناک] خیلی باهال وترسناک بود

عباس

[نیشخند][خنده][قهقهه][وحشتناک] خیلی باهال وترسناک بود