میمون‌ها هم از اشتباهاتشان درس می‌گیرند!!

  به گزارش ایسنا، دانشمند‌ان در یک پژوهش جدید ریافته‌اند که میمون‌ها می‌توانند از اشتباهاتشان درس بگیرند و کارهای خود را اصلاح کنند و همچنین برای برنده شدن و گرفتن پاداش بهتر در هنگام بازی کردن، خطرات احتمالی را می‌پذیرند.

  بن هایدن، پژوهشگر مرکز پزشکی دانشگاه دوک و محقق اصلی این پژوهش با انتشار مقاله‌ای در مجله «ساینس» اظهار داشت: این نخستین مدرک علمی است که نشان می‌دهد میمون‌ها هم مثل انسان‌ها افکاری مانند «ممکنه بشه!»، «می تونه بشه!» و « باید بشه!» دارند.

  هایدن و دستیاران وی میمون‌ها را برای انجام یک بازی رایانه‌یی تعلیم دادند و سپس برای هر رتبه‌ای که کسب می ‌کردند، پاداشی در نظر گرفتند.

در این بازی گرفتن رتبه سبز رنگ بیشترین پاداش را داشت.

  حین بازی محققان سلولهای عصبی را در بخشی از کورتکس مغز میمون‌ها که در تصمیم‌گیری نقش مهمی ایفا می‌کند، ارزیابی کردند. پس از این ارزیابی‌ها، محققان دریافتند که سلول‌های عصبی میمون‌ها به نسبت ارزش پاداشی که می‌گیرند، واکنش نشان می‌دهد.

  یعنی هر چه جایزه و پاداش آنها بهتر باشد، واکنش مناسب‌تر و بیشتری از خود بروز می‌دهند.

  محققان همچنین دریافتند میمون‌ها زمانی که جایزه‌ای را از دست می‌دهند، نیز به همین شیوه واکنش نشان می‌دهند.

کشف این نقش دو گانه در نورون‌های میمونها بسیار حائز اهمیت است.

  این عملکرد به میمون‌ها کمک می‌کند در آینده تصمیمات بهتری را به هنگام بازی اتخاذ کنند و برای دستیابی به پاداش بهتر، خطر اشتباه کردن را بپذیرند.

/ 2 نظر / 12 بازدید
فاطمه

با سلام از سایت پر باری که دارید خوشم اومد ، راستش من داشتم برنامه راز بقا رو میدیدم ولی چون به زبون فارسی نبود نتونستم فرق پلنگ و یوزپلنگ رو بفههم ، هر کس یه نظر میداد واسه همین اومدم سرچ کردم و سایت شما اومد بالا و تفاوتشون رو متوجه شدم و مطالب دیگه رو هم خوندم خیلی خوشم اومد. مرسی از شما فاطمه.اهواز