راسوها

 

راسو

  تیره راسوها (Viverridae) گوشتخوارانی هستند با اندازه کوچک و بدنی دراز و باریک و دمی بلند و پر مو و دستها و پاهای کوتاه و پوزه دراز. پاها با 5 انگشت و حیوان پنجه رو است. جمجمه دراز با پوزه باریک و صندوق صماخ نیز دراز و از خارج به دو قسمت جلویی و عقبی تقسیم شده است. از این تیره در ایران فقط یک جنس Herpestes وجود دارد. این جنس که راسوها را تشکیل می‌دهد گوشتخوارانی هستند نسبتا کوچک که بدنی دراز و باریک و با گردن دراز و پاهای کوتاه و دم نسبتا بلندی دارند. این جنس دارای چندین گونه است.

  کیسه ای در دهان این حیوان نهاده شده که مایعی در آن قرار دارد. وقتی که حیوان، احساس خطر کند، آن مایع را از دهان بیرون ریخته و خود را از خطر می رهاند. آن مایع بوی بسیار بدی دارد و گند آن برای جانداران قابل تحمل نیست و نمی توانند در برابر آن پایداری کنند. بشر پیشرفته امروز که گاز را اختراع کرده تا دشمن را خفه سازد خودش در وقت استعمال گاز ماسک به کار می برد تا خفه نشود. ولی راسو ماسک ندارد و در عین حال می تواند خود را از خطر گند شدید محفوظ بدارد!

 

/ 2 نظر / 15 بازدید
همایون رقابی

دوست عزیزم سلام منهم شما را با نام پیش ایرانی لینک کردم. با تشکر از محبت شما و درانتظار همکاریهای بیشتر. همایون [گل][گل][گل]

همایون رقابی

سلام بر دوست گرامیم نام پیشی ایرونی را درست کردم و از اشتباه خودم پوزش میخواهم وبلاگتان عالیست موفق باشید [گل][گل][گل]