اختاپوس ها

اختاپوس ها

  اختاپوس ها حیواناتی منزوی می باشند که درکف اقیانوس ها زندگی میکنند.اختاپوس با هشت بازو که هر بازو از دو ردیف کلاهک مکنده تشکیل شده است و اگر اختاپوس بازوی خود را از دست دهد بعد از مدتی بازوی دیگری بجای آن رشد میکند. این دسته از موجودات قدرت بینائی فوق العاده بالائی دارند.

  بیش از 100 گونه اختاپوس وجود دارد که بزرگترین اختاپوس، Giant octopus استبا نام علمی(Octopus dofleini)، که این نرم تن غول پیکر بیش از 7 متر طول دارد و وزن آن به 182 کیلوگرم می رسد و در آبهای سواحل British columbia وجود دارند. اما کوچکترین اختاپوس نوع کالیفرنیائی است که تنها 1 سانتی متر طول دارد.
  اختاپوس های blue-rings-Hapalochlaena lunulatus با رنگ بسیار زیبا که کوچک اما بسیار سمی هستند بطوری که حداکثر به طول 200 میلیمتر و وزن 100 گرم می رسند که معمولا زرد رنگ با لکه های آبی هستند . در ژاپن تا استرالیا در صخره هایی با عمق کم آب وجود دارند. دو غده سمی برای ترشح سم در اختاپوس ها وجود دارد یکی برای فلج کردن طعمه خود مثل خرچنگ ها بعنوان غذا و دیگری خیلی سمی علیه شکارچی و دفاع از خود بکار می برند که برای انسان هم کشنده است.
  پس این اختاپوس ها برای تغذیه از طعمه های خود، ابتدا آن را با سم خود فلج کرده و سپس آن را می بلعند و تنها اختاپوس های blue-rings(Hapalochlaena lunulatus) در استرالیا سم بسیار قوی برای کشتن یک انسان را دارند و در پاره ای از موارد بخاطر وجود سم تترودوتوکسین یاTTX سبب فلجی می گردند که پادزهر آن هنوز شناخته نشده است.

  خصوصیت جالب اختاپوس ها همانطور که گفته شد وجود کیسه مرکب می باشد که دارای رنگدانه سیاه ملانین فشرده مانند جوهر می باشد که این خاصیت در بسیاری از اختاپوس ها وجود دارد اما تعداد کمی از اختاپوس ها مانند انواع موجود در اعماق زیاد این توانائی را از دست داده اند. این کیسه جوهر که در نزدیک راست روده قرار دارد با انقباض از کیسه خارج شده و روی دید شکارچی اثر گذاشته، سبب گیج شدن و اختلال دید شکارچی می گردد این جوهر شامل تیروزیناز است که سبب سوزش چشم های شکارچی شده و بطور موقت حس بویائی شکارچی را از کار می اندازد رنگ این جوهر البته قرمز است اما زمانی که بسیار غلیظ می شود تیره تر شده و قهوه ای و یا حتی سیاه می گردد زیرا قرمز در نور کم سیاه بنظر می رسد.
  پس خاصیت دفاعی آنها همان پاشیدن جوهر سیاه در آب است که به اختاپوس فرصت فرار می دهد و دیگر وسیله دفاعی شان تغییر رنگ دادن پوست شان است به این ترتیب که با محیط اطراف خود همرنگ شده و خود را پنهان می کنند که این کار را با باز و بسته کردن بسته های رنگدانه ای موجود در پوست انجام می دهند.

/ 1 نظر / 113 بازدید
مصطفی

خیلی عالی بود به این جور مطالب خیلی علاقه دارم.