آیا میدانید فرق پلنگ و یوزپلنگ چیست؟

  یوز (یوزپلنگ) یکی از باشکوه ترین و خارق العاده ترین مخلوقات خداوند است که از خانواده گربه سانان بشمار می رود. وجود دست وپایی بلند ، بدنی کشیده و باریک و سینه ای فراخ آنها را تا حدود زیادی به سگ های تازی شبیه کرده است اما بر خلاف سگ سانان یوزها دارای سری کوچک و گرد ، پوزه ای کوتاه و گوشهایی کوچک هستند . رنگ بدن یوز نخودی رنگ است که با خالهای ریز و درشت پوشیده شده است .بسیاری از مردم آنها را با پلنگ اشتباه می گیرند اما تفاوت بارز این دو حیوان در شکل خال هاست . در یوزها خالها تو پر و گرد بوده در حالی که در پلنگ خال های بدن درشت و تو خالی و به شکل گل است. یکی دیگر از ویژگی های بارز ظاهری یوز وجود نوار سیاه رنگی است که در ناحیه صورت از گوشه چشم به گوشه دهان امتداد پیدا کرده است که به آن خط اشکی می گویند .

  یوزها قهرمانان سرعت در میان حیوانات هستند . بدن بلند و کشیده ، ستون فقرات انعطاف پذیر ،کبد وقلب بزرگ و ظرفیت زیاد شش ها این امکان را به یوزها می دهد تا ظرفیت مدت بسیار کوتاهی سرعت خود را به ۱۱۰ کیلو متر در ساعت برسانند.

  زیستگاه اصلی یوز در دشت های باز و تپه ماهورهای واقع در مناطق استپی و بیابانی است . غذای اصلی این حیوان را آهو ، جبیر، قوچ ، میش ، کل و بز و خرگوش تشکیل می دهد که امروزه جمعیت آنها نیز به شدت در حال کاهش است .

  برخلاف تصور اکثر مردم ، یوزها حیوانات آرامی هستند و هرگز به دامهای اهلی حمله نمی کنند . اما یوز آسیایی با پسر عموی خود در دشت ها و ساواناهای آفریقای متفاوت است و متاسفانه کمتر از یوز آفریقایی به آن توجه شده است.

پلنگ(Leopard)

 

یوزپلنگ(Cheetah)

منبع:palas.ir 

/ 16 نظر / 511 بازدید
نمایش نظرات قبلی

salam kheili mataleb be dardam khord. ba tashakor

حمید رضا

خوب بود اما مطلب درمورد پلنگ کم بود

پرستو

مررررررررررررررررسی! این مطلبت قدیمی بود ولی کارمو راه انداخت! ---------- توی این پیکای نوروزی داداشم فرق پلنگ و یوزپلنگو خواسته بود، ماهم بی سواد در این موارد یه سرچ کردیم به شما رسیدیم! مرسی!

اسی

سلام خسته نباشید ، تفاوت یوز پلنگ و پلنگ را می خواستم بدونم متاسفانه نتونستم از این سایت استفاده کنم چون کامل دانلود نمیشه فقط چند خط قابل رویت بود .

ممنون اگر بیشتر توزیح می دادید بهتر بود.

عالی

mohammad

سلام وبت خیلی خیلی خوبه درباره این متن هم ممنون خیلی کمکم کرد فعلا[گل]

بهشته

اطلاعات جالبی بود . خیلی ممنون.....

آروین

دمتون گرم [چشمک]

آروین

دمتون گرم [چشمک]