گربه ها در مصر باستان

اهلی شدن گربه

  احتمالاً گربه‌ها اولین بار توسط مصریان و در حدود 3000 سال پیش از میلاد مسیح اهلی شدند. 

  اولین نمایش تصویری گربه‌ها به سه میلیون سال قبل از تولد مسیح برمی‌گردد، اما اینکه اینها وحشی بوده‌اند یا اهلی اطمینانی وجود ندارد. 

  در معبد تی (Ti) در حدود 2600 سال قبل از مسیح گربه‌ای با قلاده نمایش داده شده است که اگر اهلی بودن آن را نشان ندهد ولی دلیل بر گرفتار شدن آن است. 

  اسناد متقاعدکننده‌تری در معبدی که مربوط به 1900 سال قبل از مسیح است یافت شد که در آن استخوانهای 17 گربه در دیگ کوچکی بوده است.

  به نظر می‌رسد قبول و اهلی کردن گربه‌ها توسط مصری‌ها شامل این مراحل باشد مثلاً: 

1-دوره رقابت تا 7000 سال قبل از مسیح) که گربه‌های وحشی با انسان برای شکار پستانداران کوچک و پرندگان به عنوان منبع غذایی رقابت می‌کردند. 

2-دوره همزیستی (4000-7000 سال قبل از تولد مسیح) که گربه‌های نیمه وحشی پاکسازی و خوردن جانوران موذی را انجام می‌دادند. 

3-دوره اهلی شده (1000-2000 سال قبل از تولد مسیح) که گربه‌ها در معبدها جهت انجام مراسم مذهبی محبوس بوده‌اند. 

4-زمان اهلی شدن کامل (از 1000 سال قبل از تولد مسیح به جلو) که نگهداری گربه جنبه مادی و اشرافی داشته (در مصر) و کم‌کم انتشار این حیوان به خارج کشور شروع شد. 

  مصری‌ها گربه وحشی آفریقائی (Felis Libyca) را اهلی کردند ولی همتای اروپایی اینها یعنی Felis sylvestris تا به امروز طبیعت وحشی خود را حفظ کرده و حتی تلاش جهت اهلی کردن نسل‌های ناشی از جفت‌گیری گربه اهلی با گربه وحشی اروپایی بی‌ثمر بوده است. 

  به نظر نمی‌رسد باستان‌شناسان گواه بی‌چون و چرایی پیدا کنند تا بتوانند زمان و محل دقیق اهلی شدن گربه را متوجه شوند. 

  رابطه گربه و انسان احتمالاً با شانس‌های بهره‌برداری گربه از ایجاد ساختارهای کشاورزی انسان شروع شد و از این‌رو هماهنگ شدن گربه با تغییرات محیط انسانی ادامه یافت.


منبع : انجمن حمایت از حیوانات ایران

/ 0 نظر / 24 بازدید