اجداد فیل ها

اجداد فیل‌ها به‌اندازه خرگوش بوده‌اند!

  محققان موزه ملی پاریس با کشف جمجمه جانداری از خانواده فیلها اعلام کردند: قدیمی ترین اجداد فیلهای مدرن کنونی کمی از خرگوش بزرگتر بوده اند.

  مطالعه بر روی جمجمه 60 میلیون ساله کشف شده در مغرب نشان داد این جمجمه به موجودی تعلق دارد که اکنون بزرگترین پستاندار روی زمین به شمار می رود. این موجود بدون خرطوم از وزنی برابر 4 تا 5 کیلو و طولی برابر 50 سانتیمتر برخوردار بوده است.

  این جاندار با نام علمی Eritherium azzouzorum همچنین از دو دندان پیشین برخوردار بوده است که از بالای فک جاندار به بیرون زده و زمینه شکل گیری عاجهای امروزی در فیلها را به وجود آورده است.

  با وجود اینکه Eritherium azzouzorum هیچ نوع شباهتی به فیلهای امروزی ندارد، اما به طور قطع می توان گفت که از اجداد فیلهای عظیم الجثه بوده است به دلیل اینکه تنها جمجمه این جاندار باقی مانده است حدس زدن شکل ظاهری بقیه اندام جاندار برای دانشمندان کار ساده ای نخواهد بود و دانشمندان بیشتر با استفاده از ساختار دندان جاندار به رابطه این دو گونه مدرن و باستانی پی بردند.

  به گفته دانشمندان این کشف نشان می دهد نسل مدرن این پستانداران پس از انقراض دایناسورها بسیار زودتر از آنچه در گذشته تصور می شد، در سطح زمین گسترش یافته اند. دایناسورها در حدود 65 میلیون سال پیش منقرض شده اند و نسل Eritherium تنها 5 میلیون سال پس از آن آغاز به گسترش کرده اند.

  بر اساس گزارش تلگراف، به گفته محققان اولین نسل فیلهای خرطوم دار در حدود 33.7 میلیون سال پیش در زمین پدیدار شده اند.

منبع:سایت تابناک

/ 1 نظر / 32 بازدید
آرمین

سلام وبت خوبه. یه سر بزن پست دوره گرد بلاگ من رو بخون.کاره خوبیه.بای.