کیوی پرنده‌ای است از سرده Apteryx (تنها سرده خانواده Apterygidae) که قادر به پرواز نیست و زیستگاه آن در نیوزلند است.

  گونه‌های مختلف پرنده کیوی عبارتند از: کیوی خال‌دار بزرگ، کیوی خال‌دار کوچک، کیوی قهوه‌ای اوکاریتو (رووی)، توکوئِکا، کیوی قهوه‌ای نورث آیلند (در نیوزلند).

  کیوی‌ها معمولا خجالتی هستند و شب‌ها از لانه خود بیرون می‌آیند.پرنده کیوی یکی از نمادهای سرزمین نیوزلند است. مثلا گاه نگاره کیوی بر تمبر این کشور چاپ می‌شود.

  الگوی پرهای کیوی، پوششی موثر است و به پرنده اجازه می دهد تا در تاریکی یا علفها و سرخسها ناپدید شود.این باعث می شود که کیوی از شر پرندگان شکارچی که در کمین می مانند مثل بازهای که هم اکنون منقرض شده اند،در امان باشد.

  انواع مختلف کیوی،بسته به محیط های مختلف زندگیشان، انواع پرهای متفاوتی دارند.یعنی رنگها و نشانه ها،میتوانند برای تشخیص انواع مختلف این پرنده مورد استفاده قرار بگیرند. مثلاً واضح هست که کیوی قهوه ای پر های قهوه ای رنگ دارد. در حالیکه کیوی خال کوچک و کیوی خال بزرگ، طرح های نقطه نقطه ی قشنگی روی پرهایشان دارند.

  علاوه بر پرها، کیوی در اطراف منقار خود،موهایی همچون موی اطراف گونه و چانه گربه دارد.احتمالاً این موهای فوق العاده حساس، به پرنده کمک می کند تا مسیر خود را در شب پیدا کند.

منابع:ویکی پدیا_سایتthe kiwi